Fronton

5 cennych porad dla najemców

19 czerwiec 2018, 13:25

Wynajmowanie mieszkania zamiast kupowania go na własność to coraz częstsze zjawisko spotykane w Polsce. Dotychczas posiadanie własnego M kojarzyło się z bezpieczeństwem, dawało pewność siebie i formę zabezpieczenia przyszłości. Obecnie jednak wiele osób wybiera mobilność, zmiany, niezależność, brak zobowiązań związanych z zakupem nieruchomości. Dla nich wynajęcie lokalu mieszkalnego jest opcją dużo wygodniejszą, ponieważ w każdej chwili mogą zmienić miejsce zamieszkania, wybrać inną drogę życiową, postawić na coś zupełnie nowego.

Jednak na najemców czyha przynajmniej kilka pułapek i to właśnie przed nimi chcemy dzisiaj przestrzec. Co zrobić, aby się przed nimi uchronić?

Co warto zrobić, zanim wynajmie się mieszkanie?

Jeśli planujesz zamieszkać w wynajmowanym miejscu, warto abyś dobrze się do tego przygotował. W ten sposób oszczędzisz sobie stresu lub niepewności. Pięć poniższych porad pomoże Ci uniknąć kłopotów związanych z najmem.

  1. Sprawdź, od kogo wynajmujesz. Upewnij się, że jest to właściciel lub osoba upoważniona do podpisania umowy najmu. Te kwestie dają duże pole do popisu oszustom, którzy niekiedy odnajmują wynajęte już lokale za wyższą kwotę i w ten sposób zarabiają na "prowizji".

  2. Dokładnie zapoznaj się z warunkami najmu. Zwróć uwagę przede wszystkim na koszty – upewnij się, jakie rachunki musisz pokrywać oraz jaka jest wysokość odstępnego wpłacanego bezpośrednio właścicielowi. Co jeśli okaże się, że po kilku miesiącach wynajmowania będziesz musiał zapłacić dodatkową kwotę, np. za ogrzewanie w okresie grzewczym? Warto wszystkie te szczegóły ustalić wcześniej. Uzgodnij też formę, w jakiej właściciel może kontrolować stan lokalu – warto zawrzeć w umowie wzmiankę o tym, że nie będzie odwiedzał go pod Twoją nieobecność.

  3. Uzgodnij sposób płatności za wynajem. Przelew na konto czy pieniądze do ręki? Płatność co miesiąc czy co kwartał? Bezpośrednie rozliczanie rachunków i czynszu, czy wręczanie całej kwoty właścicielowi, który sam dokona opłat? Wszystkie te szczegóły powinny znaleźć się w umowie.

  4. Zrób spis wyposażenia mieszkania. Powinien być dołączony do umowy. Warto też przygotować listę szkód, które zauważysz w monecie wprowadzania się (np. pęknięcie na zlewie, zniszczony kafelek, zabrudzona ściana). Będziesz miał dowód na to, że to nie Ty jesteś autorem tych uszkodzeń i unikniesz problemów przy wyprowadzce.

  5. Ustal szczegóły dotyczące kaucji. Jaka jest jej wysokość, kiedy zostanie zwrócona, za co mogą być potrącenia i w jakiej kwocie. Kaucja jest zabezpieczeniem dla właściciela, jednak Ty, jako najemca, masz prawo do jej całkowitego zwrotu, jeśli przy wyprowadzce mieszkanie jest w nieskazitelnym stanie.

Bezpieczne wynajmowanie

Jeśli wynajmujący, na którego trafisz, jest osobą uczciwą, bezie mu zależało na przejrzystości umowy tak samo jak Tobie. Możesz wtedy liczyć na jego współpracę. Pamiętaj jednak, że "przezorny zawsze ubezpieczony". Sprawdzaj, dopytuj, doprecyzowuj, a z pewnością na wynajmie mieszkania nie zostaniesz oszukany.