Fronton

Jak przygotowywać mieszkania na sprzedaż?

19 czerwiec 2018, 13:24

Jeśli planujesz sprzedaż mieszkania, w którym obecnie mieszkasz, oraz przeprowadzkę do nowego, warto, abyś za swoją nieruchomość uzyskał możliwie jak największą kwotę. Istnieją sposoby na to, aby zainteresować potencjalnych kupujących i podnieść wartość mieszkania bez ponoszenia dużych kosztów. Dowiedz się, jak skutecznie przygotować mieszkanie na sprzedaż.

Szybka i korzystna sprzedaż mieszkania – dowiedz się, jak to zrobić

Nikt nie chce czekać na nabywcę przez długie miesiące. Kiedy już zdecydujesz się na kupienie i wprowadzenie się do nowego mieszkania, chcesz sprzedać starą nieruchomość jak najszybciej, by móc dokonać tej ważnej zmiany w życiu. Jeśli jednak lokal nie jest właściwie przygotowany, szukanie kupca może się wydłużać. Oto cztery kroki, dzięki którym przyspieszysz sprzedaż.

  1. Trafna wycena mieszkania. Na wartość nieruchomości wpływa wiele czynników: jej wiek, metraż, układ, rodzaj zabudowy, piętro, lokalizacja, stan techniczny. Weź pod uwagę wszystkie te elementy, zanim wyznaczysz cenę. Możesz zostawić sobie kilka tysięcy "zapasu" na negocjacje, ale nie zawyżaj ceny mieszkania, bo to skutecznie odstraszy kupców.

  2. Odświeżenie mieszkania. Odmalowanie ścian, wymiana oświetlenia na bardziej nowoczesne, drobne naprawy – takie działania nie wiążą się z dużymi kosztami, a mogą w dużym stopniu wpływać na wrażenie, jakie zrobi lokal na potencjalnych nabywcach. Nie musisz inwestować w duży remont - wystarczy kilka kosmetycznych poprawek, aby poprawić wygląd lokalu i podnieść jego wartość w oczach kupujących.

  3. Przemyślany home staging. Tym terminem nazywane są działania, które mają za zadanie wzbudzić możliwie jak najlepszy odbiór mieszkania przy pierwszym zetknięciu z nim. Jeśli zapraszasz potencjalnych nabywców do obejrzenia nieruchomości, zadbaj o maksymalne nasłonecznienie – odsłoń rolety i zasłony, a jeśli zapadł już zmrok, zapewnij przyjemne, ciepłe światło. Stwórz wrażenie przestrzeni – usuń drobne elementy wyposażenia, np. pufy, stołki – niech w mieszkaniu zrobi się jak najluźniej. Postaraj się pochować też wszystkie drobne ozdoby, np. figurki, wazoniki, a także rzeczy prywatne – pamiątki, zdjęcia, ubrania, zabawki. Dlaczego to ważne? Taki zabieg pozwala potencjalnym nabywcom "zobaczyć się" w mieszkaniu, wczuć się w rolę domownika. Personalne przedmioty znacznie to utrudniają i silnie nacechowują nieruchomość, przez co ciężej jest się z nią utożsamić.

  4. Właściwie sformułowane ogłoszenie. Pamiętaj, aby zawrzeć w nim jak najwięcej szczegółów dotyczących mieszkania – metraż, układ, lokalizacja, rok budowy. Postaraj się także napisać kilka zachęcających zdań o mieszkaniu, które mogą przyciągnąć uwagę. Używaj superlatyw, ale nie przekłamuj rzeczywistości.

Powyższe porady nie zagwarantują Ci korzystnej sprzedaży mieszkania, ale być może nakierują na właściwy tok myślenia i pozwolą lepiej przygotować się do tego przedsięwzięcia. Powodzenia!