Fronton

Jaki będzie 2018 rok w branży mieszkaniowej?

19 czerwiec 2018, 13:23

Na rynku mieszkaniowym kolejne 12 miesięcy zapowiada się naprawdę ciekawie. Aktywność deweloperów z pewnością nie zmaleje, propozycji mieszkaniowych będzie coraz więcej, a ceny... No właśnie, jak będą wyglądać ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym? I jak rozwinie się wynajem mieszkań? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć poniżej.

2018 rok na rynku mieszkaniowym – co się wydarzy?

Oczywiście fakty przyniesie dopiero przyszłość, jednak już teraz można prognozować najważniejsze wydarzenia i zjawiska na rynku mieszkaniowym w rozpoczętym właśnie 2018 roku.

  1. Wzrost stóp procentowych. Nie jest pewny, ale możliwy, zwłaszcza pod koniec roku. W jaki sposób może wpłynąć na rynek mieszkaniowy? Po podniesieniu stóp procentowych dostępność kredytów spada, co może się przełożyć na mniejszą ilość mieszkań kupowanych na kredyt. Co więcej, wzrasta wtedy atrakcyjność lokat i obligacji, co może sprawić, że zakup mieszkań na wynajem nie będzie już tak bezkonkurencyjną opcją jeśli chodzi o inwestycje. Jeśli jednak dojdzie do podwyżki w przyszłym roku, to prawdopodobnie stanie się to dopiero za wiele miesięcy, a sama podwyżka nie powinna być wysoka. Z pewnością nie doprowadzi więc do rewolucji w mieszkaniówce, a wynikające z niej zmiany odczuwalne będą dopiero później.

  2. Wyższe ceny mieszkań. Już ostatnie miesiące przyniosły podwyżki w cenach i trend ten prawdopodobnie utrzyma się w przyszłym roku. Nie będą to jednak drastyczne wzrosty.

  3. Większa popularność mieszkań na wynajem. Trendy krajów Europy Zachodniej będą coraz bardziej widoczne także w Polsce. Na Zachodzie bardzo wiele osób wynajmuje mieszkania zamiast kupować własne nieruchomości. Zjawisko to zauważalne staje się także u nas. 2018 rok z pewnością przyniesie większe zainteresowanie wynajmem - trend ten stopniowo nasilał się w ostatnich latach.

  4. Więcej mieszkań kupowanych za gotówkę. Analitycy rynku szacują, że w ubiegłym roku za gotówkę kupiono nawet 50 tysięcy mieszkań w 7 największych polskich miastach (pełne dane za ostatni kwartał nie są jeszcze dostępne). Ilość mieszkań kupowanych bez wsparcia kredytowego stale będzie rosła, ponieważ zakup nieruchomości na wynajem wciąż jest najbardziej atrakcyjną formą lokowania kapitału, a popyt na mieszkania na wynajem stale rośnie.

  5. Mieszkanie Plus stanie się faktem. Póki co podpisywane są kolejne umowy na budowę mieszkań w ramach programu, a kolejny rok powinien przynieść finalizację części inwestycji. Pierwsi mieszkańcy dostaną klucze do mieszkań na wynajem budowanych ze środków publicznych. Mieszkania te w przyszłości mogą być wykupione na własność. Rządowy program w 2018 roku zostanie poddany pierwszemu egzaminowi. Być może zacznie stopniowo odmieniać oblicze polskiej mieszkaniówki, ale czy tak będzie i w jakim stopniu – to pokaże przyszłość.